Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram        ikon = kort info om föreningen
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 20 sept
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 01 nov
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 22 nov
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 13 dec
Torsdag
  19,00-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 Avslutning.
 
 17 jan
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 07 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 28 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 25 april
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Arne
  
 
 
 27 sept
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Arne
  
 
 
 15 nov
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Arne
  
 
 
 07 feb
Torsdag
  18,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Arne
  
 Årsmöte.
 
 28 feb
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Arne
  
 
 
 13 sept
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 11 okt
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 25 okt
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 06 dec
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 10 jan
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 31 jan
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 14 feb
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 14 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 16 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Bo Liljedahl
  
 
 
 25 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Bo Liljedahl
  
 
 
 27 juli
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Bo Liljedahl
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 07 maj
MÃ¥ndag
  19.00 - 22.30
  Hjortnäs
--
 Charlies
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans. Kursledare Mia.
 
 08 maj
Tisdag
  18,30-22,00
  Sandsjön
 K
 Charlies
 
 
 20 maj
Söndag
  1800-2200
 Smålandsstenar
 K
 Charlies
  
 Nybörjarkurs Bugg & Gammaldans.
 
 17 juni
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Charlies
  
 Gammaldans.
 
 29 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Charlies
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 25 juli
Onsdag
  19.00-22.00
  Råön
--
 Charlies
  
 
 
 15 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Charlies
  
 
 
 24 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Charlies
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 13 maj
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 C-laget
  
 Gammaldans.
 
 18 maj
Fredag
  20.00-23.30
 Hambologen
--
 C-laget
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 10 juni
Söndag
  1800-2200
 Smålandsstenar
 K
 C-laget
  
 Nybörjarkurs Bugg & Gammaldans.
 
 13 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 C-laget
  
 
 
 18 juni
Måndag
  19.00 - 22.30
  Hjortnäs
--
 C-laget
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans. Kursledare Mia.
 
 13 juli
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 C-laget
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 29 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 C-laget
  
 
 
 14 sept
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 C-laget
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 28 aug
Tisdag
  18,30-22,00
  Sandsjön
 K
 Conny
  
 -AVSLUTNING-
 
 04 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Diggarna
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 21 maj
MÃ¥ndag
  19.00 - 22.30
  Hjortnäs
--
 Diggarna
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans. Kursledare Mia.
 
 23 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Diggarna
  
 
 
 27 maj
Söndag
  1800-2200
 Smålandsstenar
 K
 Diggarna
  
 Nybörjarkurs Bugg & Gammaldans.
 
 05 juni
Tisdag
  18,30-22,00
  Sandsjön
 K
 Diggarna
 
 
 07 sept
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Diggarna
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 05 maj
Lördag
  18.00 - 21.00
  Anten
ikon --
 Duo Blå
  
 
 
 27 juni
Onsdag
  19.00-22.00
  Råön
--
 Duo Blå
  
 
 
 02 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Dur-X
  
 
 
 06 maj
Söndag
  1800-2200
  Smålandsstenar
 K
 Dur-X
  
 Nybörjarkurs Bugg & Gammaldans.
 
 25 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Dur-X
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 04 juni
MÃ¥ndag
  19.00 - 22.30
  Hjortnäs
--
 Dur-X
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans. Kursledare Mia.
 
 03 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Dur-X
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 30 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Eva o Ingvar
  
 
 
 23 juni
Lördag
 
  Anten
ikon --
 Eva o Ingvar
  
 
 
 26 juni
Tisdag
  18,30-22,00
  Sandsjön
 K
 Eva o Ingvar
 
 
 04 juli
Onsdag
  19.00 - 22.00
  Råön
--
 Eva o Ingvar
  
 
 
 11 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Eva o Ingvar
  
 
 
 04 okt
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 18 okt
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 08 nov
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 29 nov
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 24 jan
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 21 feb
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 21 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 21 juni
Torsdag
 
  Sätila
--
 INGEN DANS IDAG.
  
 HÄSTABACKEN.
 
 05 juli
Torsdag
 
  Sätila
--
 INGEN DANS IDAG.
  
 HÄSTABACKEN.
 
 24 april
Tisdag
  19.30 - 23.00
  Halmstad
--
 Levins
  
 Lagagården, Laholm.
 
 25 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Levins
  
 
 
 09 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Levins
  
 
 
 14 maj
MÃ¥ndag
  19.00 - 22.30
  Hjortnäs
--
 Levins
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans. Kursledare Mia.
 
 01 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Levins
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 06 juli
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Levins
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 11 juli
Onsdag
  19.00 - 22.00
  Råön
--
 Levins
  
 
 
 01 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Levins
  
 
 
 31 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Levins
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 27 maj
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Löpsjötorparns
  
 Gammaldans.
 
 22 april
Söndag
  17.30-21
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 06 maj
Söndag
  18.30-21
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 08 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 13 maj
Söndag
  18.30-21
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 Våravslutning.
 
 15 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 K
 Musikanläggning
 
 
 22 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 K
 Musikanläggning
  
 Dansen ej fastställd än.
 
 29 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 K
 Musikanläggning
  
 Första tanken.
 
 12 juni
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 K
 Musikanläggning
  
 Dansen ej fastställd än.
 
 19 juni
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 K
 Musikanläggning
 
 
 07 aug
Tisdag
  18,30-22,00
  Sandsjön
 K
 Musikanläggning
 
  Bonnen
 
 14 aug
Tisdag
  18,30-22,00
  Sandsjön
 K
 Musikanläggning
  
 Får jag lov.
 
 21 aug
Tisdag
  18,30-22,00
  Sandsjön
 K
 Musikanläggning
 
 
 26 april
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 K
 MUSIKANLÄGGNING.
  
 POLSKEDANS.
 
 03 maj
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 K
 MUSIKANLÄGGNING.
  
 POLSKEDANS.
 
 07 juni
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
--
 Musikanläggning/orkester.
  
 HÄSTABACKEN.
 
 14 juni
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
--
 Musikanläggning/orkester.
  
 HÄSTABACKEN.
 
 28 juni
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
--
 Musikanläggning/orkester.
  
 HÄSTABACKEN.
 
 12 juli
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
--
 Musikanläggning/orkester.
  
 HÄSTABACKEN.
 
 19 juli
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
--
 Musikanläggning/orkester.
  
 HÄSTABACKEN.
 
 26 juli
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
--
 Musikanläggning/orkester.
  
 HÄSTABACKEN.
 
 02 aug
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
--
 Musikanläggning/orkester.
  
 HÄSTABACKEN.
 
 01 maj
Tisdag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Rent Drag
  
 Gammaldans.
 
 11 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Rent Drag
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 28 maj
MÃ¥ndag
  19.00 - 22.30
  Hjortnäs
--
 Rent Drag
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans. Kursledare Mia.
 
 21 juni
Torsdag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Rent Drag
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 27 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Rent Drag
  
 
 
 08 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Rent Drag
  
 
 
 06 juni
Onsdag
  16.00 - 22.45
  Fröjden/Jönköping
 K
 Rent Drag / Wahlströms.
  
 Gammaldans / Foxtrot.
 
 22 april
Söndag
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 Robbans
  
 Kursledare Britt-Marie & Kjell.
 
 03 juni
Söndag
  1800-2200
 Smålandsstenar
 K
 Robbans
  
 Nybörjarkurs Bugg & Gammaldans.
 
 06 juni
Onsdag
 
  Hindås
--
 Robbans
  
 
 
 08 juni
Fredag
  20.00-23.30
 Hambologen
--
 Robbans
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 10 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Robbans
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 20 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Spelfinkarna
  
 
 
 18 juli
Onsdag
  19.00 - 22.00
  Råön
--
 Spelfinkarna
  
 
 
 20 juni
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Hjortnäs
--
 Sture Persson Live.
  
 Midsommarbugg med kursinslag. Fridans.
 
 06 maj
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Svante o Co
  
 Gammaldans.
 
 13 maj
Söndag
  1800-2200
 Smålandsstenar
 K
 Sweedz.
  
 Nybörjarkurs Bugg & Gammaldans.
 
 20 juli
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Sweedz.
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 18 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Sven Gunnars
  
 
 
 27 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Trippix
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 20 maj
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Trippix
  
 Gammaldans.
 
 11 juni
MÃ¥ndag
  19.00 - 22.30
  Hjortnäs
--
 Trippix
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans. Kursledare Mia.
 
 15 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Trippix
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 17 juni
Söndag
  1800-2200
 Smålandsstenar
 K
 Trippix
  
 Nybörjarkurs Bugg & Gammaldans.
 
 17 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Trippix
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 22 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Trippix 3st
  
 
 
 10 juni
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Tång o Co med Hazze
  
 Gammaldans.
 
 29 aug
Onsdag
  1800-2140
  Får ja Lov
--
 Vakant
  
 Start av Gammaldanskurs.
 
 11 sept
Tisdag
  1830-2130
  Får ja Lov
--
 Vakant
  
 Start Buggkurs.
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B