Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram      = Dansvideo    ikon Dansbeskrivning
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 03 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 Kode Spelmän
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Evert.
 
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Diggarna
 
 
 
 04 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Conny
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Anders.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Musikanläggning
 
 
 05 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Dur-X
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Sture Johansson ( Rent drag).
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Charlies
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Connys.
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 06 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Conny
    ikon
  Linnea
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Arne
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Trippix 2 st.
    ikon
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Diggarna
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Musikanläggning.
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 07 mars
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
 Musikanläggning
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Musikanläggning.
 Polskekurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
 Bengt
    ikon
 
 09 mars
Lördag
  11.00-15.30
  Viggen
 DJ Jonny o Lisbeth.
 Viggens Gillesdansdisco. Anmälan krävs. Info på ACLA eller df Viggens hemsida.
 
 10 mars
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
 Evert o Gunnar.
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Charlies
 
 
 
 11 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Tore.
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Evert o Co.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Musikanläggning
 
 
 12 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Trippix
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Conny
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
 Dur-X
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Charlies
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 13 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Duo Blå
    ikon
  Ella
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Benny
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Diggarna
    ikon
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Rent Drag
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Ulf-Kode spelmän.
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 14 mars
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
 Musikanläggning
 Avslutning Gemensam. Föranmälan .
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
 Musikanläggning
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 Höstrusk efter paus.
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
 Conny
    ikon
 
 15 mars
Fredag
  2000-2300
  Får ja Lov
 Charlies
 Gammal- och modern dans Årsmöte kl 19 00 -20 00 Kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 17 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 Kode Spelmän
    ikon
 
 .
 ..
  18.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Diggarna
 Gammaldans/Årsmöte 16.00.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Anders.
 
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Connys.
 
 
 
 18 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Evert.
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Bengt.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Musikanläggning
 
 
 19 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Rent Drag
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Evert Knapelid.
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
 Trippix
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Connys.
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 20 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Charlies
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Bengt
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Sweedz.
    ikon
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 C-laget
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Evert & Gunnar.
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00. Avslutning med fika.
 
 21 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 Anders B.
 
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Musikanläggning.
 Polskekurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
 Conny
 
 
 24 mars
Söndag
  17.30-20.30
  Inlands Folkdansare
 Kode Spelmän.
 Motions-Gillesdans Avslutning, Fika ingår.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Evert.
 
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Trippix
 
 
 
 25 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Bengt
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Conny.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Musikanläggning
 
 
 26 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Diggarna
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Anders Björk.
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
 Rent Drag
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Norrahammars Folkets Hus
 C-laget
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Eva o Ingvar
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 27 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Eva o Ingvar
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Sture.
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Connys.
    ikon
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Trippix
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 28 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 Evert.
 
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
 Musikanläggning
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 Eva & Janne efter paus.
 Polskedans.
 
 31 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 Kode Spelmän
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Conny
 
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Rent Drag
 
 
 
 01 april
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Arne
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Anders.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Musikanläggning
 Avslutning Föranmälan!.
 
 02 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Charlies
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Tore Carlsson (Trippix).
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Diggarna
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Rent Drag
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B1




1