Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram      = Dansvideo    ikon Dansbeskrivning
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans, m.m.
 
 25 april
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 Triol efter paus.
 Polskedans.
 
 26 april
Fredag
  20.00
  Ätransalen
 Eva o Ingvar
 
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Eva o Ingvar
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 28 april
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 30 april
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Anten
 Charlies
 Valborgsmässoafton.
 
 02 maj
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Diggarna
 Karsefors, Ysby.
 
 03 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Trippix
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 04 maj
Lördag
 
  Anten
 Eva o Ingvar
 
 
 05 maj
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Trippix
 Gammaldans
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  1800-2200
  Smålandsstenar
 Sweedz.
 Bugg & Gammaldans kursledare Jessica.
 
 06 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Sweedz, 2 st.
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 07 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Diggarna
 Motionsdans Säsongstart.
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 08 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Sweedz.
 
 
 09 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Charlies
 Karsefors, Ysby.
 
 10 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Dur-X
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 12 maj
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Eva o Ingvar
 Gammaldans
 
 .
 ..
  1800-2200
  Smålandsstenar
 Charlies
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 13 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Connys.
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 14 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Duo Blå
 OBS! ändring i programmet.
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Eva o Ingvar
    ikon
 
 15 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Diggarna
 
 
 16 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Dur-X
 Karsefors, Ysby.
 
 17 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 C-laget
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 19 maj
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Sweedz.
 Gammaldans
 
 .
 ..
  1800-2200
  Smålandsstenar
 C-laget
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 20 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 21 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Trippix
 Motionsdans.
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 22 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Trippix 3st
 
 
 23 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 C-laget
 Karsefors, Ysby.
 
 24 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Sweedz.
 
 
 26 maj
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Diggarna
 Gammaldans
 
 .
 ..
  18-22
  Smålandsstenar
 Dur-X
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 27 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Trippix
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 28 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Rent Drag
 Motionsdans - OBS! ändring i programmet.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
 
 
 29 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 30 maj
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Sweeds.
 Karsefors, Ysby.
 
 31 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 02 juni
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Svante o Co
 Gammaldans
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
  18-22
  Smålandsstenar
 Rent Drag
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 03 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Charlies
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 04 juni
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Eva o Ingvar
 Motionsdans.
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Diggarna
    ikon
 
 05 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 EMG.
 
 
 06 juni
Torsdag
  16.00 - 22.45
  Fröjden/Jönköping
 Rent-Drag / Wahlströms.
 Gammaldans & Foxtrot/Bugg
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
 Charlies
 Karsefors, Ysby.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 07 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 C-laget
 
 
 09 juni
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Tång o Co med Hazze
 Gammaldans
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
  18-22
  Smålandsstenar
 Diggarna
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 10 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Dur-X
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 11 juni
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Connys.
 Motionsdans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 12 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Connys.
 
 
 13 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Trippix
 Karsefors, Ysby.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 14 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 16 juni
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Charlies
 Gammaldans
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
  18-22
  Smålandsstenar
 Trippix
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 17 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Diggarna
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 18 juni
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Charlies
 Motionsdans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 19 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Rent Drag
 
 
 20 juni
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Sweeds.
 Karsefors, Ysby.
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 22 juni
Lördag
  19.00 - 22.00
  Anten
 Eva o Ingvar
 Midsommardagen.
 
 25 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Rent Drag
    ikon
 
 26 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Charlies
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Råön
 Duo Blå
 
 
 27 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Rent Drag
 Karsefors, Ysby.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 28 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 03 juli
Onsdag
  19.00 - 22.00
  Råön
 Eva o Ingvar
 
 
 10 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Råön
 Conny´s.
 
 
 11 juli
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 17 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Vakant
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Råön
 Spelfinkarna
 
 
 18 juli
Torsdag
 
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 24 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Sweedz.
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Råön
 Charlies
 
 
 25 juli
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 26 juli
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 31 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 01 aug
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 02 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 04 aug
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Sven Gunnars
 Gammaldans
 
 06 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 EMG.
 Motionsdans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 07 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Rent Drag
 
 
 08 aug
Torsdag
  1800 - 1945
  Får ja Lov
 Inte klart.
 Uppvisning Kungsportsplatsen under Gotenburg Festival.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 09 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Trippix
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 11 aug
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Charlies
 Gammaldans Augustifest
 
 13 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Trippix
 Motionsdans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 Charlies
 
 Första tanken.
 
 14 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Diggarna
 
 
 16 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 18 aug
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Trippix
 Gammaldans
 
 20 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Charlies
 Motionsdans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 21 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Charlies
 
 
 23 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Dur-X
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 25 aug
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Eva o Ingvar
 Gammaldans
 
 27 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Diggarna
 Motionsdans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 Musikanläggning
 -AVSLUTNING-
 
 28 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Connys.
 
 
 30 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 31 aug
Lördag
  11 00
  Får ja Lov
 Inte klart.
 Uppvisning vid invigning av Selma Stadsdelshus.
 
 01 sept
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Diggarna
 Gammaldans
 
 03 sept
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Connys.
 Avslutning.
 
 .
 ..
  1800-2100
  Får ja Lov
 Musikanläggning Mia väljer och leder.
 Buggkurs Nybörjare 1800 - 1900 .
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 04 sept
Onsdag
  1800-2130
  Får ja Lov
 inte klart.
 Start Gammaldanskurs Nybörjare 1800 -1900.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Charlies
 
 
 06 sept
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 08 sept
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 C-laget
 Gammaldans
 
 10 sept
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 11 sept
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Trippix
 
 
 18 sept
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Rent Drag
 
 
 25 sept
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Connys.
 
 
 27 sept
Fredag
  19.00-24.00
  Sätila
 RÄKFESTEN MED TRIPPIX.
 
 
 02 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Charlies
 
 
 09 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Sweedz.
 
 
 16 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Diggarna
 
 
 23 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Rent Drag
 
 
 30 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Eva o Ingvar
 
 
 06 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Connys.
 
 
 13 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Diggarna
 
 
 20 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Charlies
 
 
 27 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Connys.
 
 
 04 dec
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Trippix 3st AVSLUTNING REPETITION.
 
 
 13 dec
Fredag
  1900-2230
  Får ja Lov
 Connys.
 Julfest gammal och modern dans.
 
 29 dec
Söndag
  18.00 - 21.30
  Sätila
 C-LAGET MELLANDAGSDANSEN kl 18.00-21.30.
 
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B