Danskalendern
14 november Onsdag
Anten
19.00 - 21.30
    Charlies
Får ja Lov
1800 2130
    Conny Brodin (C-Laget).
Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
Högsbo
13.30 - 15.45
    Ronny.
Sätila
19.00 - 22.30
    Eva o Ingvar
Vikasving Video:   
Varbergsbygdens GDF
19:30-23:00
    Diggarna
Ödsmåls bygdegård
19.30-21.30
    Tore Carlsson .
Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00. Avslutning med fika.
15 november Torsdag
Alafors buggkurs
18.30 - 21.00
    Musikanläggning
AVSLUTNING Bugg Nyb. o Forts..
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Arne
O-bygden
1900-2115
    musikanläggning.
Polskekurs.
Snurrebocken
19.00 - 21.30
    Conny
16 november Fredag
Ny artikel
   
Vessigebro
20,00-23,30
    Bo Liljedahl
Ätransalen
20.00-23.30
    Bo Liljedahl o Thomas
Kursledare Mia 20.00-21.00.
18 november Söndag
Inlands Folkdansare
17.30 - 20.00
    Evert o Gunnar.
Motions-Gillesdans Avslutning, Fika ingår.
Rävlanda DG
18.30-21.00
    Musikanläggning
Höstmöte.
Skepplanda
17.30 - 20.00
    Bengt
zz
   
81.224.212.186NR=88
19 november Måndag
Anten Kurs
19.00 - 21.30
    Musikanläggning
Fräntorps Folkets hus
19.15-21.45
    Conny.
Viggens motionsdans.
Ny artikel
   
Tre Ting Särögården
19.15 - 21.45
    Tore.
Gammaldans med kursinslag.
Älvängen
19.00 - 21.30
    Musikanläggning
20 november Tisdag
Borås GDF
19.00 - 22.30
    Rent Drag
Får ja Lov
1830-2130
    Sture Persson.
Buggkväll + inslag av Foxtrot.
Halmstad
19.30-23.00
    Robbans
Lagagården, Laholm.
Norrahammars Folkets Hus
19.00 - 21.30
    Musikanläggning
Motionsdans/gammaldans med kursinslag.
Viggen
19.00-22.00
    Levins
Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
21 november Onsdag
Anten
19.00 - 21.30
    Conny o Peter
Får ja Lov
1800 2130
    Evert Knapelid&Gunnar .
Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
Högsbo
13.30 - 15.45
    Tore.
Sätila
19.00 - 22.30
    Diggarna
Peikkun Video:   
Varbergsbygdens GDF
19:30-23:00
    Dur-X
22 november Torsdag
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Anders B.
O-bygden
1900-2200
    musikanläggning.
Polskedans.
23 november Fredag
Ätransalen
20.00-23.30
    Rent Drag
Kursledare Mia 20.00-21.00.
25 november Söndag
Kode Hemvärnsgård
17.30 - 20.00
    Kode Spelmän
Terminsavslutning, anmälan krävs.
Rävlanda DG
18.30-21.00
    Musikanläggning
Skepplanda
17.30 - 20.00
    Conny
zz
   
81.224.212.186NR=88
26 november Måndag
Anten Kurs
19.00 - 21.30
    Musikanläggning
Fräntorps Folkets hus
19.15-21.45
    Göran.
Viggens motionsdans.
Ny artikel
   
Tre Ting Särögården
19.15 - 21.45
    Bengt
Gammaldans med kursinslag.
Älvängen
19.00 - 21.30
    Musikanläggning
27 november Tisdag
Borås GDF
19.00 - 22.30
    C-laget
Halmstad
19.30-23.00
    Trippix
Lagagården, Laholm.
Norrahammars Folkets Hus
19.00 - 21.30
    Musikanläggning
Motionsdans/gammaldans med kursinslag.
Viggen
19.00-22.00
    Eva o Ingvar
Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
28 november Onsdag
Anten
19.00 - 21.30
    Duo Blå
Får ja Lov
1800 2130
    Evert Knapelid&Gunnar .
Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
Högsbo
13.30 - 15.45
    Anders.
Sätila
19.00 - 22.30
    Charlies
Varbergsbygdens GDF
19:30-23:00
    C-laget
29 november Torsdag
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Evert.
O-bygden
1900-2115
    musikanläggning.
Polskekurs.
30 november Fredag
Ätransalen
20.00-23.30
    Levins
Kursledare Mia 20.00-21.00.
2 december Söndag
Rävlanda DG
18.30-21.00
    Musikanläggning
Skepplanda
17.30 -20.00
    Bengt
zz
   
81.224.212.186NR=88
3 december Måndag
Fräntorps Folkets hus
19.15-21.45
    Conny.
Viggens motionsdans.
Tre Ting Särögården
19.15 - 21.45
    Evert.
Gammaldans med kursinslag.
Älvängen
19.00 - 21.30
    Orkester.
Avslutning - Men extra avslutning 9 dec i Skepplanda.
4 december Tisdag
Borås GDF
19.00 - 22.30
    Dur-X
Får ja Lov
1830-2130
    Conny Brodin (C-Laget).
Buggkväll + inslag av Foxtrot.
Halmstad
19.30-23.00
    Diggarna
Lagagården, Laholm.
Norrahammars Folkets Hus
19.00 - 22.00
    June-Spelmän.
Motionsdans/gammaldans med kursinslag.
Viggen
19.00-22.00
    Charlies
Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
5 december Onsdag
Högsbo
13.30 - 15.45
    Arne
Sätila
19.00 - 22.30
    Trippix 3st
AVSLUTNING .
Varbergsbygdens GDF
19:30-23:00
    Charlies
6 december Torsdag
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Bengt
O-bygden
1900-2200
    musikanläggning.
Polskedans.
7 december Fredag
Får ja Lov
1900-2200
    C-laget 2 man.
Julfest gammal- o moderndans i Granngården/Bjurslättsskolan.
Ny artikel
   
Ätransalen
20.00-23.30
    Trippix
Kursledare Mia 20.00-21.00.
8 december Lördag
Anten
    Levins
9 december Söndag
Hällesåkergården
18.00-21.30
    Trippix
Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
Norrahammars Folkets Hus
18.00 - 21.30
    Diggarna
Gammaldans.
Skepplanda
17.30 - 20.00
    Evert.
AVSLUTNING Obs! Föranmälan.
10 december Måndag
Fräntorps Folkets hus
19.15-21.45
    Charlies
Viggens motionsdans, Avslutning.
Tre Ting Särögården
19.15 - 21.45
    Arne
Gammaldans med kursinslag.
11 december Tisdag
Borås GDF
19.00 - 22.30
    Diggarna
Föreningen bjuder på fika. Borås Lucia sjunger i pausen..
Halmstad
19.30-23.00
    C-laget
Lagagården, Laholm.
Viggen
18.30-22.00
    Trippix
Avslutning OBS Tiden, Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot. Vi bjuder på fika.
12 december Onsdag
Högsbo
13.30 - 15.45
    Conny
Varbergsbygdens GDF
19:30-23:00
    Levins
13 december Torsdag
Friska Viljors GDF
19,00-22,00
    Anders B.
Avslutning.
O-bygden
1900-2200
    musikanläggning.
Allmän polskedans.
14 december Fredag
Ätransalen
20.00-23.30
    C-laget
Kursledare Mia 20.00-21.00.
16 december Söndag
Hällesåkergården
18.00-21.30
    Diggarna
Gammaldanskurs med Mia Fridans Avslutning.
21 december Fredag
Borås GDF
    Levins
Julagille - Passa på att höra Levins en sista gång innan de lägger instrumenten på hyllan..
27 december Torsdag
Halmstad
19.30-23.00
    Rent Drag
Juldans på Lagagården, Laholm.
Sätila
19.00 - 22.30
    C-laget
MELLANDAGSDANSEN.
zz
   
213.67.109.75NR=2
10 januari Torsdag
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Bengt
17 januari Torsdag
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Anders B.
24 januari Torsdag
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Evert.
31 januari Torsdag
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Bengt
7 februari Torsdag
Friska Viljors GDF
18,30-22,00
    Arne
Årsmöte.
14 februari Torsdag
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Bengt
21 februari Torsdag
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Evert.
28 februari Torsdag
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Arne
7 mars Torsdag
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Anders B.
14 mars Torsdag
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Bengt
21 mars Torsdag
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Evert.
28 mars Torsdag
Friska Viljors GDF
19,30-22,00
    Anders B.
zz
   
217.214.146.164NR=26
13 april Lördag
Rävlanda DG
14:00-ca18:30
    Musikanläggning
Gillesdansdag, se annons.