Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram      = Dansvideo    ikon Dansbeskrivning
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans, m.m.
 
 28 maj
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 02 juni
Söndag
 
  Ny artikel
 
 
 
 06 juni
Torsdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 09 juni
Söndag
 
  Ny artikel
 
 
 
 11 juni
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 16 juni
Söndag
 
  Ny artikel
 
 
 
 18 juni
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 06 aug
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 13 aug
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 20 aug
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 27 aug
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 03 sept
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 10 sept
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 30 april
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Anten
 Charlies
 Valborgsmässoafton.
 
 09 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Charlies
 Karsefors, Ysby.
 
 12 maj
Söndag
  1800-2200
  Smålandsstenar
 Charlies
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 03 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Charlies
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 06 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Charlies
 Karsefors, Ysby.
 
 16 juni
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Charlies
 Gammaldans
 
 18 juni
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Charlies
 Motionsdans.
 
 26 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Charlies
 
 
 28 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 24 juli
Onsdag
  19.00-22.00
  Råön
 Charlies
 
 
 26 juli
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 11 aug
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Charlies
 Gammaldans Augustifest
 
 13 aug
Tisdag
  18,30-22,00
  Sandsjön
 Charlies
 
 Första tanken.
 
 20 aug
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Charlies
 Motionsdans.
 
 21 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Charlies
 
 
 30 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 04 sept
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Charlies
 
 
 02 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Charlies
 
 
 20 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Charlies
 
 
 17 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 C-laget
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 19 maj
Söndag
  1800-2200
  Smålandsstenar
 C-laget
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 23 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 C-laget
 Karsefors, Ysby.
 
 07 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 C-laget
 
 
 08 sept
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 C-laget
 Gammaldans
 
 29 dec
Söndag
  18.00 - 21.30
  Sätila
 C-LAGET MELLANDAGSDANSEN kl 18.00-21.30.
 
 
 10 juli
Onsdag
  19.00 - 22.00
  Råön
 Conny´s.
 
 
 13 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Connys.
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 11 juni
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Connys.
 Motionsdans.
 
 12 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Connys.
 
 
 28 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Connys.
 
 
 03 sept
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Connys.
 Avslutning.
 
 25 sept
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Connys.
 
 
 06 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Connys.
 
 
 27 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Connys.
 
 
 13 dec
Fredag
  1900-2230
  Får ja Lov
 Connys.
 Julfest gammal och modern dans.
 
 02 maj
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Diggarna
 Karsefors, Ysby.
 
 07 maj
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Diggarna
 Motionsdans Säsongstart.
 
 15 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Diggarna
 
 
 26 maj
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Diggarna
 Gammaldans
 
 04 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Diggarna
    ikon
 
 09 juni
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Diggarna
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 14 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 17 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Diggarna
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 14 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Diggarna
 
 
 16 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 27 aug
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Diggarna
 Motionsdans.
 
 01 sept
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Diggarna
 Gammaldans
 
 06 sept
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 16 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Diggarna
 
 
 13 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Diggarna
 
 
 14 maj
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Duo Blå
 OBS! ändring i programmet.
 
 26 juni
Onsdag
  19.00-22.00
  Råön
 Duo Blå
 
 
 10 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Dur-X
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 16 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Dur-X
 Karsefors, Ysby.
 
 26 maj
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Dur-X
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 10 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Dur-X
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 23 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Dur-X
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 05 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 EMG.
 
 
 06 aug
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 EMG.
 Motionsdans.
 
 26 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Eva o Ingvar
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 .
 ..
  20.00
  Ätransalen
 Eva o Ingvar
 
 
 04 maj
Lördag
 
  Anten
 Eva o Ingvar
 
 
 12 maj
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Eva o Ingvar
 Gammaldans
 
 14 maj
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Eva o Ingvar
    ikon
 
 29 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 04 juni
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Eva o Ingvar
 Motionsdans.
 
 22 juni
Lördag
  19.00 - 22.00
  Anten
 Eva o Ingvar
 Midsommardagen.
 
 03 juli
Onsdag
  19.00 - 22.00
  Råön
 Eva o Ingvar
 
 
 10 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 31 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 25 aug
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Eva o Ingvar
 Gammaldans
 
 30 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Eva o Ingvar
 
 
 13 juni
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 27 juni
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 11 juli
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 18 juli
Torsdag
 
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 25 juli
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 01 aug
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 08 aug
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 .
 ..
  1800 - 1945
  Får ja Lov
 Inte klart.
 Uppvisning Kungsportsplatsen under Gotenburg Festival.
 
 31 aug
Lördag
  11 00
  Får ja Lov
 Inte klart.
 Uppvisning vid invigning av Selma Stadsdelshus.
 
 04 sept
Onsdag
  1800-2130
  Får ja Lov
 inte klart.
 Start Gammaldanskurs Nybörjare 1800 -1900.
 
 28 april
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 05 maj
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 07 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 14 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 21 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 28 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
 
 
 11 juni
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 18 juni
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 06 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 13 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 20 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 27 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 Musikanläggning
 -AVSLUTNING-
 
 03 sept
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 10 sept
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 03 sept
Tisdag
  1800-2100
  Får ja Lov
 Musikanläggning Mia väljer och leder.
 Buggkurs Nybörjare 1800 - 1900 .
 
 20 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 28 maj
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Rent Drag
 Motionsdans - OBS! ändring i programmet.
 
 31 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 02 juni
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Rent Drag
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 19 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Rent Drag
 
 
 20 juni
Torsdag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 25 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Rent Drag
    ikon
 
 27 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Rent Drag
 Karsefors, Ysby.
 
 02 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 07 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Rent Drag
 
 
 18 sept
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Rent Drag
 
 
 23 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Rent Drag
 
 
 06 juni
Torsdag
  16.00 - 22.45
  Fröjden/Jönköping
 Rent-Drag / Wahlströms.
 Gammaldans & Foxtrot/Bugg
 
 27 sept
Fredag
  19.00-24.00
  Sätila
 RÄKFESTEN MED TRIPPIX.
 
 
 17 juli
Onsdag
  19.00 - 22.00
  Råön
 Spelfinkarna
 
 
 02 juni
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Svante o Co
 Gammaldans
 
 30 maj
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Sweeds.
 Karsefors, Ysby.
 
 20 juni
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Sweeds.
 Karsefors, Ysby.
 
 06 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Sweedz, 2 st.
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 05 maj
Söndag
  1800-2200
  Smålandsstenar
 Sweedz.
 Bugg & Gammaldans kursledare Jessica.
 
 08 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Sweedz.
 
 
 19 maj
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Sweedz.
 Gammaldans
 
 24 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Sweedz.
 
 
 24 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Sweedz.
 
 
 09 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Sweedz.
 
 
 04 aug
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Sven Gunnars
 Gammaldans
 
 25 april
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 Triol efter paus.
 Polskedans.
 
 03 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Trippix
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 05 maj
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Trippix
 Gammaldans
 
 21 maj
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Trippix
 Motionsdans.
 
 27 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Trippix
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 13 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Trippix
 Karsefors, Ysby.
 
 16 juni
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Trippix
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 09 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Trippix
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 13 aug
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Trippix
 Motionsdans.
 
 18 aug
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Trippix
 Gammaldans
 
 11 sept
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Trippix
 
 
 22 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Trippix 3st
 
 
 04 dec
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Trippix 3st AVSLUTNING REPETITION.
 
 
 09 juni
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Tång o Co med Hazze
 Gammaldans
 
 17 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Vakant
 
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B