Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram        ikon = kort info om föreningen
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 16 nov
Fredag
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 19 nov
Måndag
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 26 nov
Måndag
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 07 dec
Fredag
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 22 nov
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 13 dec
Torsdag
  19,00-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 Avslutning.
 
 17 jan
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 07 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 28 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 28 nov
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Anders.
  
 
 
 15 nov
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Arne
  
 
 
 05 dec
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Arne
  
 
 
 10 dec
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Arne
  
 Gammaldans med kursinslag.
 
 07 feb
Torsdag
  18,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Arne
  
 Årsmöte.
 
 28 feb
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Arne
  
 
 
 18 nov
Söndag
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Bengt
  
 
 
 26 nov
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Bengt
  
 Gammaldans med kursinslag.
 
 02 dec
Söndag
  17.30 -20.00
  Skepplanda
--
 Bengt
  
 
 
 06 dec
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 10 jan
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 31 jan
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 14 feb
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 14 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 16 nov
Fredag
  20,00-23,30
 Vessigebro
--
 Bo Liljedahl
  
 
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Bo Liljedahl o Thomas
  
 Kursledare Mia 20.00-21.00.
 
 14 nov
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
 
 
 28 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Charlies
 
 
 04 dec
Tisdag
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Charlies
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 05 dec
Onsdag
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Charlies
  
 
 
 10 dec
Måndag
  19.15-21.45
  Fräntorps Folkets hus
--
 Charlies
  
 Viggens motionsdans, Avslutning.
 
 27 nov
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 C-laget
  
 
 
 28 nov
Onsdag
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 C-laget
  
 
 
 11 dec
Tisdag
  19.30-23.00
  Halmstad
--
 C-laget
  
 Lagagården, Laholm.
 
 14 dec
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 C-laget
  
 Kursledare Mia 20.00-21.00.
 
 27 dec
Torsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 C-laget
  
 MELLANDAGSDANSEN.
 
 07 dec
Fredag
  1900-2200
  Får ja Lov
--
 C-laget 2 man.
  
 Julfest gammal- o moderndans i Granngården/Bjurslättsskolan.
 
 15 nov
Torsdag
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
--
 Conny
  
 
 
 25 nov
Söndag
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Conny
  
 
 
 12 dec
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Conny
  
 
 
 14 nov
Onsdag
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Conny Brodin (C-Laget).
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 04 dec
Tisdag
  1830-2130
  Får ja Lov
--
 Conny Brodin (C-Laget).
  
 Buggkväll + inslag av Foxtrot.
 
 21 nov
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Conny o Peter
  
 
 
 19 nov
Måndag
  19.15-21.45
  Fräntorps Folkets hus
--
 Conny.
  
 Viggens motionsdans.
 
 03 dec
Måndag
  19.15-21.45
  Fräntorps Folkets hus
--
 Conny.
  
 Viggens motionsdans.
 
 14 nov
Onsdag
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Diggarna
  
 
 
 21 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Diggarna
 
  Peikkun
 
 04 dec
Tisdag
  19.30-23.00
  Halmstad
--
 Diggarna
  
 Lagagården, Laholm.
 
 09 dec
Söndag
  18.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Diggarna
  
 Gammaldans.
 
 11 dec
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Diggarna
  
 Föreningen bjuder på fika. Borås Lucia sjunger i pausen..
 
 16 dec
Söndag
  18.00-21.30
  Hällesåkergården
--
 Diggarna
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans Avslutning.
 
 28 nov
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Duo Blå
  
 
 
 21 nov
Onsdag
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Dur-X
  
 
 
 04 dec
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Dur-X
  
 
 
 14 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Eva o Ingvar
 
 
 27 nov
Tisdag
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Eva o Ingvar
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 21 nov
Onsdag
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Evert Knapelid&Gunnar .
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 28 nov
Onsdag
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Evert Knapelid&Gunnar .
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 18 nov
Söndag
  17.30 - 20.00
  Inlands Folkdansare
--
 Evert o Gunnar.
  
 Motions-Gillesdans Avslutning, Fika ingår.
 
 29 nov
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 03 dec
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Evert.
  
 Gammaldans med kursinslag.
 
 09 dec
Söndag
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Evert.
  
 AVSLUTNING Obs! Föranmälan.
 
 24 jan
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 21 feb
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 21 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 26 nov
Måndag
  19.15-21.45
  Fräntorps Folkets hus
--
 Göran.
  
 Viggens motionsdans.
 
 04 dec
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Norrahammars Folkets Hus
--
 June-Spelmän.
  
 Motionsdans/gammaldans med kursinslag.
 
 25 nov
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 Terminsavslutning, anmälan krävs.
 
 20 nov
Tisdag
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Levins
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 30 nov
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Levins
  
 Kursledare Mia 20.00-21.00.
 
 08 dec
Lördag
 
  Anten
ikon --
 Levins
  
 
 
 12 dec
Onsdag
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Levins
  
 
 
 21 dec
Fredag
 
  Borås GDF
--
 Levins
  
 Julagille - Passa på att höra Levins en sista gång innan de lägger instrumenten på hyllan..
 
 15 nov
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 AVSLUTNING Bugg Nyb. o Forts..
 
 18 nov
Söndag
  18.30-21.00
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 Höstmöte.
 
 19 nov
Måndag
  19.00 - 21.30
  Anten Kurs
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 
 
 20 nov
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans/gammaldans med kursinslag.
 
 25 nov
Söndag
  18.30-21.00
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 26 nov
Måndag
  19.00 - 21.30
  Anten Kurs
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 
 
 27 nov
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans/gammaldans med kursinslag.
 
 02 dec
Söndag
  18.30-21.00
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 13 april
Lördag
  14:00-ca18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 Gillesdansdag, se annons.
 
 15 nov
Torsdag
  1900-2115
  O-bygden
 K
 musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 22 nov
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 K
 musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 29 nov
Torsdag
  1900-2115
  O-bygden
 K
 musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 06 dec
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 K
 musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 13 dec
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 K
 musikanläggning.
  
 Allmän polskedans.
 
 03 dec
MÃ¥ndag
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Orkester.
  
 Avslutning - Men extra avslutning 9 dec i Skepplanda.
 
 20 nov
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Rent Drag
  
 
 
 23 nov
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Rent Drag
  
 Kursledare Mia 20.00-21.00.
 
 27 dec
Torsdag
  19.30-23.00
  Halmstad
--
 Rent Drag
  
 Juldans på Lagagården, Laholm.
 
 20 nov
Tisdag
  19.30-23.00
  Halmstad
--
 Robbans
  
 Lagagården, Laholm.
 
 14 nov
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Ronny.
  
 
 
 20 nov
Tisdag
  1830-2130
  Får ja Lov
--
 Sture Persson.
  
 Buggkväll + inslag av Foxtrot.
 
 14 nov
Onsdag
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Tore Carlsson .
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00. Avslutning med fika.
 
 19 nov
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Tore.
  
 Gammaldans med kursinslag.
 
 21 nov
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Tore.
  
 
 
 27 nov
Tisdag
  19.30-23.00
  Halmstad
--
 Trippix
  
 Lagagården, Laholm.
 
 07 dec
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Trippix
  
 Kursledare Mia 20.00-21.00.
 
 09 dec
Söndag
  18.00-21.30
  Hällesåkergården
--
 Trippix
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 11 dec
Tisdag
  18.30-22.00
  Viggen
--
 Trippix
  
 Avslutning OBS Tiden, Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot. Vi bjuder på fika.
 
 05 dec
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Trippix 3st
  
 AVSLUTNING .
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B