Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram        ikon = kort info om föreningen
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 01 april
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Arne
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Anders.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 Avslutning Föranmälan!.
 
 02 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Tore Carlsson (Trippix).
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
--
 Diggarna
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Rent Drag
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 03 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Anders Björk.
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Charlies
  
  Snurrebocken, Körarpolka .
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Sweeds.
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 04 april
Torsdag
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 05 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Trippix
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 07 april
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Evert.
  
 Avslutning Föranmälan!.
 
 08 april
Måndag
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Trippix 2 man.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 09 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Connys.
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Evert Knapelid.
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
--
 Sweeds.
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  18.30-22.00
  Viggen
--
 Trippix
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 10 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Connys.
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Arne
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Eva o Ingvar
  
 AVSLUTNING .
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Diggarna
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 11 april
Torsdag
  1830-2100
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkväll där Mia ger kursinslag.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 12 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Connys.
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 13 april
Lördag
  14:00-ca18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 Gillesdansdag, se annons.
 
 14 april
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  18,00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Eva o Ingvar
  
 Gammaldans.
 
 16 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Trippix
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Conny
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
--
 Charlies
  
 Lagagården, Laholm.
 
 17 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 John K.
  
 
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Trippix
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 18 april
Torsdag
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 19 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Eva o Ingvar
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 22 april
Måndag
  18.00 - 21.30
  Sätila
--
 Trippix 3st
  
 ANNANDAGSDANSEN kl 18.00-21.30.
 
 23 april
Tisdag
  19,30-23,00
  Halmstad
--
 C-laget
  
 Lagagården, Laholm.
 
 24 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Spelfinkarna
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Tore C.
  
 
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Dur-X
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 25 april
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 26 april
Fredag
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Trippix 2st.
  
 Vårfinal Gammal och modern dans Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Eva o Ingvar
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 28 april
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 30 april
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Anten
ikon --
 Charlies
  
 Valborgsmässoafton.
 
 02 maj
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
--
 Diggarna
  
 Karsefors, Ysby.
 
 03 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Trippix
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B1




1