Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram      = Dansvideo    ikon Dansbeskrivning
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 01 feb
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Trippix
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 03 feb
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 Kode Spelmän
 Veckans dans; Önskedansen.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Bengt
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 Diggarna
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 04 feb
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Conny
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Evert o Co.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Musikanläggning
 
 
 05 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Connys.
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Evert Knapelid.
 Gammaldanskurs med Mia + fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Charlies
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Trippix
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 06 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Bennyz
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 John K.
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Diggarna
 Vals, Kalle P:s vals.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 C-laget
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Tore Carlsson.
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 07 feb
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
 Musikanläggning
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 Arne
 Årsmöte.
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Musikanläggning.
 Polskekurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
 Conny
 
 
 10 feb
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
 Haga-Lennart.
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
  18,00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Sven Gunnars
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Evert.
 Dans i Brägårn .
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 Sweedz.
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 11 feb
Måndag
  19.00 - 21.30
  Anten Kurs
 Musikanläggning
    ikon
  Sladden
 
 .
 ..
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Anders.
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Bengt.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Musikanläggning
 
 
 12 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Dur-X
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Tore Carlsson (Trippix).
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Sweeds.
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Charlies
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 13 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Tore Karlsson.
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Bengt
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Bennyz
 Hambo, Hambo från Turinge.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Dur-X
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 14 feb
Torsdag
  18.30 - 21.30
  Alafors buggkurs
 Musikanläggning
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 Bengt
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
 Musikanläggning
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 Musikanläggning.
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
 Laggar Stig.
    ikon
 
 17 feb
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 Kode Spelmän
    ikon
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Evert.
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 Charlies
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 18 feb
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Arne
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Göran.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Musikanläggning
 
 
 19 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Connys.
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 John Carlsson .
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
 Diggarna
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Fräntorps Folkets Hus.
    ikon
 
 
 20 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Charlies
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Dj Jan-Inge.
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Sweedz.
    ikon
  Bonnen
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Bo Liljedahl
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Evert & Gunnar.
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 21 feb
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
 Musikanläggning
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 Evert.
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Musikanläggning.
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
 Tore.
    ikon
 
 24 feb
Söndag
  18:00-21:30
  Hindås
 Charlies
 
 
 .
 ..
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
 Evert o Gunnar.
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 Trippix
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 25 feb
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Bengt
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Conny.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Musikanläggning
 
 
 26 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Sweeds.
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Anders Björk.
 Gammaldanskurs med Mia+fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 C-laget
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Norrahammars Folkets Hus
 June spelmän.
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Diggarna
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 27 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Trippix
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Ronny.
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Connys.
    ikon
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Sweeds.
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Musikanläggning.
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 28 feb
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
 Musikanläggning
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 Arne
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
 Musikanläggning
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 Musikanläggning.
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 -21.30
  Snurrebocken
 Conny
 
 
 .
 ..
 
  Snurrebocken
 Conny
 
 
 03 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 Kode Spelmän
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Evert.
 
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Diggarna
 
 
 
 04 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Conny
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Anders.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Musikanläggning
 
 
 05 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Dur-X
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Sture Johansson ( Rent drag).
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Charlies
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Connys.
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B1




1